ОПЛАТА KASPI PAY
Подписаться на уведомления! Бесплатная информационная рассылка. Подпишись и будь в курсе всех событий!

 

 
Магазин: Корзина
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
Публикация материалов публикаций, семинаров, конкурсов, мастер-классов
Новостная рассылка!
Мы в соцсетях!
 

You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!

 

«Есеп. Сандар қатары. Есептегіш таяқшалар»

21 октября 2020 г.

Турганбаева Гульназия Шабдановна, Воспитатель высшей категории. Стаж 30 лет. ГККП "Детский сад №2 "Жулдыз" при акимате города Кокшетау Акмолинской области.

 

 

«Есеп. Сандар қатары. Есептегіш таяқшалар»

«Есеп. Сандар қатары. Есептегіш таяқшалар»

Мақсаты: беске дейін есептеп, жаттығу жасау, «бірдей» ұғым қалыптастыру.

Көрнекіліктер: жұмыс парағы, түрлі-түсті қарындаштар.

Сабақтың барысы.

Шаттық шеңбері:

Тәрбиеші кілемде Шаттық шеңберді ұйымдастырады. Балалар шеңберге отырады, қол ұстасып:

Біз тағы да жиналдық

Мұны одан да қызықты ету үшін!

Біз көп нәрсені білеміз

Жақсы балалар, бастайық!

Тактильді қабылдауды дамыту. Тастармен ойнау.

Мақсаты: тастарды көлеміне, беттік ерекшеліктеріне қарай (тегіс, кедір-бұдыр) жіктеу қабілеттерін қалыптастыру. 5 көлемінде санау дағдыларын қалыптастыру.

Көрнекіліктер: әртүрлі тастар (табиғи теңіз тастары - үлкенді-кішілі, әйнек - үлкенді-кішілі, табиғи кедір-бұдыр. Бір балаға арналған табақшада 1 үлкен әйнек және табиғи, 1 кішкене әйнек және табиғи және 1 қиыршық тас), пластилин негіздері. Қоян.

Қоян балаларға көлде, орманда жинаған әр түрлі малтатастары бар табақтарды әкеледі. Балалар оларға қарап тұр.

- Бұл тастар қандай ұқсас? (тастарды басу, соғу. Барлық тастар қатты.)

- Тастардың бір-бірінен айырмашылығы неде?

1. Көлемі - үлкенді-кішілі (балаларды әртүрлі бағытта орналастырады, содан кейін одан әрі бөлу үшін қайтадан жинайды).

2. Шыны бар (адам жасаған), ал табиғи да бар, теңізден.

3. Тегіс және өрескел болады.

Қоян оған тастарды пластилин негізінде келесі ретпен орналастыруға көмектесуін сұрайды:

1. тегіс, әйнек, үлкен.

2. кішкентай, өрескел.

3. үлкен, табиғи (теңіз), тегіс

4. кішкентай, әйнек, түрлі-түсті

5. Кішкентай, тегіс, табиғи (теңіз)

Содан кейін барлығы бірге тастардың қалай төселгенін қарастырады, тастардың санын есептейді.

- Қанша тас қойғанымызды санайық.

Ойыншықтар. Есте сақтау қабілетін дамыту.

Мақсаты: визуалды есте сақтау қабілетін дамыту.

Көрнекіліктер: жұмсақ ойыншықтар: қоян, ит және т.б. - 5 дана. Орамал.

1. Тәрбиешіі бар балалар ойыншықтарды тексереді. Содан кейін тәрбиеші оларды орамалмен жауып, сиқырлы сөздер айтады (кез-келген), балалар осы кезде көздерін жұмады, ал тәрбиеші бір ойыншықты алып тастайды. Балалар көздерін ашады, Тәрбиеші орамалды алып, қай ойыншық жетіспейтінін сұрайды.

2. Сабақтың соңында (бейнелеу іс-әрекетіне дейін) орамалдың астына қандай ойыншықтар жасырылғанын сұраңыз.

Есеп. Элементтер саны бірдей.

Мақсаты: беске дейін есептеп, жаттығу жасау, «бірдей» ұғым қалыптастыру.

Көрнекіліктер: жұмыс парағы, түрлі-түсті қарындаштар.

Тәрбиеші балалардың назарын жұмыс парағындағы келесі тапсырмаға аударады.

Банни Маришка достарына тәтті тағам дайындап, оны табақтарға жапты.

- Табақта қанша құлпынай бар? Жұмыртқа?

Балалар барлық табақтардағы заттардың санын атайды.

- Пластиналарды бірдей мөлшердегі тағаммен біріктіріңіз.

Массаж үзілісі. Біздің қаламдар.

Бұл дұрыс тұтқа. (Допты оң алақанға қойдық)

Бұл сол жақтағы сабы. (Допты сол алақанға ауыстырамыз)

Мен допты басамын (біз допты екі қолмен қысамыз)

Мен жаттығулар жасап жатырмын. (Допты алақан арасына айналдыру)

Оң жақ күшті болады. (Допты оң алақанға қысыңыз)

Сол жақ күшті болады. (Допты сол алақанға қысыңыз)

Менде қалам болады (допты екі қолмен қысамыз)

Епті, шебер. (Допты алақан арасына айналдыру)

Сандар қатары. Санау таяқшаларымен жұмыс.

Мақсаты: сан қатарлары туралы білімді қалыптастыру, реттік санау туралы білімді қалыптастыру, санның «көршілерін» білу, 5 ішінде алға және артқа санау, есте сақтау қабілетін дамыту. Ұсақ моториканы дамыту.

Көрнекіліктер: 1-ден 5-ке дейінгі сандар, санау таяқшалары - әрқайсысы 5 дана.

Тәрбиеші балалардан таяқтарды сол қолындағы жұдырыққа алып, оң қолымен бір-бірден солдан оңға қарай жайып қоюды сұрайды. Бала таяқшаны қойып, санайды: «бір, екі, үш ...».

Тәрбиеші бірінші таяқшаны көрсетуді сұрайды. Бесінші таяқшаның түсі қандай екенін айтыңыз. Үшінші таяқшаны соңынан санаңыз. Оңнан солға қарай санасаңыз, соңғы таяқшаны көрсетіңіз.

Тәрбиеші сандарды ретімен орналастыруды сұрайды. Балалар нөмірлерін атайды және атайды. Өтінемін, көзіңізді жауып, сандарды алып тастаңыз, сандарды ауыстырыңыз. Балалар қандай санның жойылғанын болжауы керек.

Зейінді дамыту. Алма мен сәбіз.

Мақсаты: тұрақтылықты дамыту және зейінді өзгерту

Көрнекіліктер: жұмыс парағы, түрлі-түсті қарындаштар.

- Сәбізге құйрық, алмаға жапырақ салыңыз.

Балалар сызылған заттарды жіберіп алмай, қатар-қатар қозғалады.

Саусақ гимнастикасы. Бұршақ.

Бес бұршақ

Бүршіктері құлыптаулы (саусақтар бір-біріне жабысып, қолдар жабық)

Сол біреуі өсті

Ол қазірдің өзінде тар (бас бармақты түзету)

Бірақ енді екіншісі өседі,

Үшіншісі, содан кейін

Төртінші ... бесінші ... (саусақтарды бір-бірден түзету)

Қаптама: «БОМ!» (шапалақтау)

Қолыңызды жазуға дайындау. Құлпынай.

Мақсаты: графо-моторлық функцияларды дамыту

Көрнекілік: жұмыс парағы, түрлі-түсті қарындаштар.

- Құлпынайларды шеңберге салыңыз, парағыңыздан қолыңызды алмаңыз.

- Жидектерге арналған тұқымдарды салыңыз.

Қоштасу

Балалар Тәрбиешімен бірге шеңберге отырып, қол ұстасып тұрады. Олар уақытында қолдарын сермеп, хормен өлең оқиды.

Қош бол, сау бол

Бізге қайта келіңіз!

Қош бол, сау бол

Бұл сенімен өте жақсы!

Қош бол, сау бол

Бізге қайта келіңіз!

Қош бол, сау бол

Салмақта болайық

Наверх ". "
". "". "". "". "". "". "". "". "". "". "
"; ?>
Товар добавлен в корзину