Большманова Маржан Асилхановна, физика және информатика мұғалімі, Өскемен қаласы әкімдігінің "№ 14 негізгі орта мектебі" КММ, Қазақстан, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы
7 сынып
Механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы
Сынып: 7 |
Мектеп: |
|||||||||||||||||||||
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: |
|||||||||||||||||||||
|
Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны: |
|||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Механикалық қозғалыстың салыстырмалылығы |
|||||||||||||||||||||
Оқу мақсаттары |
- механикалық қозғалыстың салыстырмалығын түсіну; |
|||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаттары |
Механикалық қозғалыстың салыстырмалылығын біледі.
|
|||||||||||||||||||||
Жетістік критерийлері |
дұрыс көрсете білсе; |
|||||||||||||||||||||
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар орындай алады: Өлшеу нәтижесін сипаттап,ауызша және жазбаша түрде жалпылай алады. Траектория, жол, орын ауыстыру, санақ жүйесі терминдерін қолданып қозғалысты сипаттай алады;
Пәнге тән лексика мен терминология: физикалық шамалар, физикалық дене, зат,өлшем бірліктер, санның стандарт түрі, Халықаралық бірліктер жүйесі, құралдың бөлік құны, траектория, орын ауыстыру, жол, скалярлы жылдамдық, векторлық жылдамдық, орташа жылдамдық.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер: Біз … жылдамдығын есептедік. Біз … мен жылдамдықты есептедік. Орташа жылдамдықты есептеу/анықтау үшін біз … өлшедік. Орташа жылдамдық … жолымен есептелген болатын. Біз … арқылы орташа жылдамдықты шығардық. Біз деректерді/ақпаратты/нәтижені жазу/енгізу үшін … Бізбен жасалған жұмыс нәтижелері/қорытындылары/кестелері … екендігін көрсетеді. Осы кестеден көрінетіндей... Қорытындылай келе ... |
|||||||||||||||||||||
Құндылықтарды дарыту |
Оқушылардың белсенділігін арттыру; Сыни ойлау қабілетін дамытуға жағдай жасау; Коммуникативтік дағдысын жетілдіру Ғылыми-зерттеу дағдыларын дамыту |
|||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыстар |
математика |
|||||||||||||||||||||
АКТ қолдану |
Интерактивті тақта |
|||||||||||||||||||||
Бастапқы білім |
|
|||||||||||||||||||||
Сабақ барысы |
||||||||||||||||||||||
Сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
||||||||||||||||||||
Сабақтың басы 0-2 мин
3-6 мин
|
I.Ұйымдастыру Сәлемдесу, мақсатқа бағыттау II.Топпен жұмыс. Механикалық қозғалыс тақырыбын қайталау Қозғалыстың ең қарапайым түрі механикалық қозғалыс. Денелердің қандай денелермен салыстырғанда қозғалатынын таныстырылым көрсету арқылы анықтату. Механикалық қозғалыс деп уақыт өтуіне қарай оның басқа денелерге қатысты кеңістіктегі орын өзгертуін айтады.
|
http://bilimland.kz/index.php/kz/
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың ортасы
7-12 мин
13-15 мин
16-20 мин
21-23 мин
24-27 мин
28-31 мин
32-38 мин |
III.Сыныппен жұмыс. 1.Санақ жүйесі ұғымын түсіндіру. Зерттеліп отырған қозғалысты сипаттау үшін дененің уақытқа байланысты өз орнын қалай өзгертетінін білу қажет. Шартты түрде қозғалмайды деп есептелетін және басқа денелердің қозғалысы соған салыстырылып қарастырылатын денені санақ денесі деп атайды. Бір ғана дененің әртүрлі санақ жүйесіне қатысты қозғалысы түрліше болады.Жер бетіндегі денелердің қозғалысын қарастырғанда Жермен байланысты санақ жүйесін алған тиімді. Санақ жүйесі деп санақ денесімен байланысқан координата жүйесі мен сағатты айтады. IV.Жұптық жұмыс. Асан поездға отырып келесі станциядан түспекші болады.Ол әлі билет алмағандықтан, билет тексерушілерді көріп, ол ұсталып қалмас үшін түзусызықты бірқалыпты келесі вагонға орын ауыстырады.Билет тексерушілер де сол бағытта келесі вагонға ауысады.Ал Асан болса келесі вагонға ауысады.Ең бірінші вагонға жетіп, баратын жері қалмағанда, дәл сол кезде өзіне керекті станцияға жетеді.Ол өзінің ұсталмағанына көңілді болып вагоннан түседі. Сонда поезд екі станцияның арасын 5 километрді 5 минут ішінде жүрсе, ал Асан осы уақытта 5200 метр жүреді.Яғни, поездың ұзындығы қосылады.Біз осы жерде қозғалыстың салыстырмалылығымен ұшырасамыз. V. Сыныппен жұмыс. Бейнематериал көрсету. http://bilimland.kz/index.php/kz/ VI.Жұптық жұмыс (таныстырылым бойынша). 1.Траекторияның салыстырмалылығын көрсету 2.Қозғалыстың салыстырмалылығы
VIII.Жұптық жұмыс. Қалыптастырушы бағалау Қажетті құралдар: Ағаш білеуше, А-3 парағы. Жұмыс барысы.
Мына сұрақтарға жауап беріңіздер. А) Қағаз парағы мен білеуше үстелге қатысты қандай күйде болады? Ә) Қағаз парағына қатысты білеуше қандай күйде болады? Б) Бұл күйлерді қандай белгілері бойынша анықтадыңдар? В) Үстел білеушеге немесе қағаз парағына қатысты қозғалды деп айтуға болар ма еді? |
|
||||||||||||||||||||
Сабақтың соңы 39-40 мин |
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді: - нені білдім, нені үйрендім - нені толық түсінбедім - немен жұмысты жалғастыру қажет
Үй тапсырмасын беру: §11, 8 –тапсырма, 73 бет. |
|
||||||||||||||||||||
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз?
Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
|
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
||||||||||||||||||||
Саралау іріктелген тапсырмалар, нақты бір оқушыдан күтілетін нәтижелер, оқушыға дербес қолдау көрсету, оқу материалдары мен ресурстарын оқушылардың жеке қабілеттерін есепке ала отырып іріктеу (Гарднердің жиындық зияттеориясы) түрінде болуы мүмкін. Саралау уақытты ұтымды пайдалануды есепке ала отырып, сабақтың кез-келген кезеңінде қолданыла алады |
Бұл бөлімде оқушылардың сабақ барысында үйренгенін бағалау үшін қолданатын әдіс-тәсілдеріңізді жазасыз |
Денсаулық сақтау технологиялары. Сергіту сәттерімен белсенді іс-әрекет түрлері. Осы сабақта қолданылатын Қауіпсіздік техникасы ережелерінің тармақтары
|
||||||||||||||||||||
Сабақ бойынша рефлексия Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен? |
|
|||||||||||||||||||||
|
||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақты жақсартуға не ықпал етеа лады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)? 1:
2: Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет? |
||||||||||||||||||||||
Әдебиеттер:
Мұғалімдерге арналған әдебиеттер: