Семей қаласы. «№35 ЖОББМ»КММ
Өткізген математика пән мұғалімі Калиакпарова Акерке Рахымхановна
(III деңгейлік курс оқырманы)
Коучинг
Блум таксономиясын қолдана отырып оқушылардың функционалдық сауаттлығын қалыптастыру
Тақырыбы |
Блум таксономиясын қолдана отырып оқушылардың функционалдық сауаттлығын қалыптастыру |
||
Мақсаты |
Әріптестерді функционалдық сауаттылықты дамытуға бағытталған оқыту тапсырмаларын құрастырудың Блум Таксономиясы негізіндегі функционалды сауаттылық және оның көрсеткіштері тұжырымдамасымен таныстыру |
||
Күтілетін нәтиже |
Мұғалімдер функционалдық сауаттылық туралы түсінікті және оның қалыптасу жолдарымен таныс болады |
||
Сілтемелер мен ресурстар |
Жаттықтырушы мұғалімнің үстелдегі анықтамалығы, мультимедиялық құрал-жабдықтар, видео ресурстар, ақпараттық ресурстар, «Сабақтағы функционалдық сауаттылықты қалыптастыру» тақырыбындағы презентация, А3 қағаздар, маркерлар, стикерлар. |
||
Сабаққа қажетті негізгі идеялар
|
|
||
Кезеңдер |
Уақыт 60 мин |
Коуч қатысушыларының және коуч әрекеті |
ресурстар |
Ұйымдастыру кезеңі Психологиялық қатынас Топқа бөлу |
5 мин.
|
1. Сәлемдесу Танысу 1) «Есім» сұрап танысу арқылы тізбектеліп поезд вагонының өспелі ретімен жүру 2) «Жұлдызнама» ай мезгілі арқылы танысу келесі аялдамаға жету 3) «Еңбек өтілі» бойынша келесі аялдамаға келу 3) «Киндер сюрприз» дорбашасынан «Поезд билетін алу» топқа бөліну |
Муз әуен «Жүрдек поезд» Логотиптерді алып топ мүшелері орындарына отырады |
Топпен жұмыс жүргізу ережелері |
1 мин |
Коуч топтағы жұмыстың барысын сұрайды, және де өзі бірнеше ережелермн ен толықтырады (ережелер тақтасы ілінеді) |
Топтағы жұмыс ережесі |
Ой шақыру кезеңі Топтағы жұмыс |
5мин |
«Пожарник киімі» видеосюжетін көру - бұл әңгіменің астары неде? - Бүгінгі әңгіме қандай тақырыпта болады ? Тапсырма 1 Әдіс: Ассоциация. Тұжырымдамалық дөңгелек - қағазға сауаттылық сөзін қандай сөздермен байланыстыратыңызды жазыңыздар. Әріптестеріңіздің ассоциялық сөздерін қайталамай, сөзге анықтама беріңіздер
|
«Сауаттылық» парақшасы, таза қағаздар, маркерлер, скотч |
Түсінік беру кезеңі Презентация. |
5-7 мин |
«Сабақтағы функционалдық сауаттылықты қалыптастыру» тақырыбындағы презентацияны көру 9 «А» сыныбында өткен алгебра пәнінен сабақтың кезеңінен үзінді көрсету |
Ppt «Сабақтағы функционалдық сауаттылықты қалыптастыру» |
|
5-7 мин
|
Тапсырма 2. Мақсаты: Функционалдық сауаттылық индикаторларын таныстыру үшін кестені толтыру – индикаторларды қолдана отырып кестенің сол жақ бағанын және оң жақ бағанын етістіктерін сәйкестендіріп анықтама
Қорғау |
Екі тапсырмадан әр топқа беріледі
|
||||||||||||||||
Сергіту сәті |
2 мин |
«Поезд аялдамасы» 5 минут |
Топқа ұсынылған конфеттерден |
||||||||||||||||
Блум түймедағы Топпен жұмыс |
8-10 мин |
|
Ресурсы, 5-6 сынып оқулықтары, А3 парақ беті, түрлі –түсті маркерлер |
||||||||||||||||
Қорытынды жасау |
3 мин |
Функционалдық сауаттылықтың түзілу және даму моделін жеміс ағашы түрінде ұсынуға болады.
|
|
Жалпы сауаттылық |
... жазу, ...есептеу, ... сұрақтарға жауап беру |
Компьютерлік сауаттылық |
...іздеу, ... қолдану, ...жасау, ...құрастыру |
Төтенше жағдайлардағы іс-әрекет сауаттылығы |
...көмек беру, ...хабарлау, ... қорғау
|
Ақпараттық сауаттылық |
...табу және іріктеу, ... пайдалану, ... сараптау |
Коммуникативті сауаттылық |
...жұмыс істеу, ...көңіл аударту, ...ықпалына ермеу |
Шет тілдерді меңгеру сауаттылығы |
...аудару, ...айту, ...тілдесу
|
Құқықтық және қоғамдық-саяси сауаттылық |
...қорғау, ...түсініктеме беру, ...сараптау |
Тұрмыстық сауаттылық |
...таңдау, ...жоспарлау, ...қолдану |