Махатпаева Алмагуль Турсынгазиновна, Қазақ тілі мен әдебиеті мұғалімі, Назарбаев Зияткерлік мектебі, ШҚО, Өскемен қаласы
Сабақ жоспары "Қиялдай білген адам үлкен жетістікке жетеді"
Сабақ: 1-2 Қазақ тілі мен әдебиеті |
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Уақыты:
|
Мұғалімнің аты-жөні:
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сыныбы: 9 T2 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тарау: |
9-бөлім: Қиял мен шындық |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ тақырыбы |
Қиялдай білген адам үлкен жетістікке жетеді. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаты |
9.О6. Тақырып бойынша бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстыра отырып, баға беру. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Сабақ мақсаты |
Қиял тақырыбындағы бірнеше мәтінде көтерілген мәселелерді салыстырып, баға беру |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Бағалау критерийлері |
Мәтіндерді мәселе, факті, көзқарас, ұқсастық тұрғысынан өзара салыстырады. Мәтіндегі мәселеге қатысты тұжырымға формула негізінде өзіндік көзқарасын танытады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Тілдік міндеттер
|
Білім алушылар істей алады. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Кілт сөздер мен фразалар: жүгіну құлтемір үйірме жазба+лар қанат бітіру (тұрақты тіркес) құлшыныс |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Құндылықтарды қалыптастыру |
Тіл мен мәдениет, тарихтың ортақтығы, ынтымақтастық, құрмет
|
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Пәнаралық байланыс |
Тарих,өнер |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
АТҚ қолдануы |
Таныстырылым, бейнебаян |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Алдыңғы білімі |
Оқушылар алдыңғы сабақта «Жастар және БАҚ» тарауы арқылы сөйлеу әрекеттерін дамытты, сөздік қорын арттырды. |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспар |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған қызмет түрлері:
|
Ақпарат көздері |
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Басы 3 мин
|
Оқушылар суреттерге ортақ 1 тақырыпты анықтайды. Оқушылар «қиял» ұғымымен байланысты өздері білетін сөздерді айтады. |
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Ортасы 35 мин
|
Оқушыларға тарау тақырыбы, тілдік дағды мен оқу мақсаттары, бағалау критерийлері таныстырылады.
Оқылымалды тапсырмасы. Мәтінге байланысты жаңа сөздермен жұмыс алдын-ала оқушыларға үй тапсырмасы ретінде беріледі.
Сабақта экранда көрсетілген сөздердің суреттерін, синонимдерін тауып айтады.
Оқушылар flippity.net қосымшасының көмегімен 2 оқушыдан каналдарға бөлінеді.
Оқылым тапсырмасы 1. Мәтіндерді оқып, берілген аспектілер бойынша салыстырыңыз.
Дескриптор: -мәтіндерден қиялды дамыту құралын анықтайды; -мәтіндерде көрініс табатын мәселені анықтайды; -мәтіндерден қиялдың маңыздылығын танытатын сөйлемді анықтайды; -әр мәтіннен 1 фактілік деректі анықтайды; -мәтіндегі ақпараттардан бүгінгі күнмен байланысты мәселелерді анықтайды; -мәтіндердің ортақ ұқсастықтарын анықтайды. 4-тапсырма. Төменде берілген тұжырымға ойыңызды «ПОПС» формуласы арқылы жеткізіңіз. Мәтіндегі ақпараттарды пайдаланыңыз. Тұжырым: Қиял – адам өміріндегі маңызды фактор, тек қиялдай білген адам үлкен жетістікке жетеді.
Дескриптор:
Кері байланыс. Тұжырымға қатысты оқыушылардың пікірлері тыңдалады. Оқушылар ең үздік пікірге чатты қолдану арқылы дауыс береді.
Бағалау.Оқушылар бағалау критерийлері бойынша өзін-өзі бағалайды. Бірнеше оқушылардың пікірі тыңдалады.
|
|
|||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Соңы 2 минут |
Рефлексия 3-2-1 |
||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||||
Жалпы баға
Сәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)? 1.
2. Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым? |