ОПЛАТА KASPI PAY
Подписаться на уведомления! Бесплатная информационная рассылка. Подпишись и будь в курсе всех событий!

 

 
Магазин: Корзина
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
Публикация материалов публикаций, семинаров, конкурсов, мастер-классов
Новостная рассылка!
Мы в соцсетях!
 

You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!

 

Қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда жасанды интеллект құралдарын қолданудың заманауи тәсілдері

4 марта 2026 г.

Нурпеисова Ботагоз Кумашевна, Қазақ тілі мен әдебиеті пәнінің мұғалімі, «№ 2 Жаңа Бұқтырма орта мектебі» коммуналдық мемлекеттік мекемесі, Қазақстан, Шығыс Қазақстан облысы, Алтай ауданы, Жаңа Бұқтырма кенті

Қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда жасанды интеллект құралдарын қолданудың заманауи тәсілдері

Қазақ тілі мен әдебиетін оқытуда жасанды интеллект құралдарын қолданудың заманауи тәсілдері

Аннотация

Бұл мақала орыс сыныптарында қазақ тілін оқытуда жасанды интеллект (ЖИ) құралдарын қолданудың ерекше әдістерін ұсынады. 5, 7 және 8 сыныптарға арналған нақты сабақ үлгілері, тапсырмалар, диалогтар және ЖИ көмегімен тексеру жолдары көрсетілген. Мақала оқушылардың тілдік дағдыларын, мәтін талдау қабілеттерін және шығармашылық ойлауын дамытуға бағытталған.

Түйін сөздер: жасанды интеллект, қазақ тілі, орыс сыныптарында, әдебиет, сабақ үлгілері, 5-сынып, 7-сынып, 8-сынып, билингвальді оқыту, шығармашылық, цифрлық құралдар.

Кіріспе

Орыс сыныптарында қазақ тілін оқыту ерекше тәсілді талап етеді, өйткені оқушылардың ана тілі – орыс тілі. ЖИ құралдары мұндай оқушыларға жеке деңгейде жұмыс жасауға, грамматикалық ережелерді меңгеруге және мәтін мазмұнын түсінуге мүмкіндік береді.

ЖИ сабақ барысында:

  1. Оқушы мәтінді өз сөздерімен қайта баяндап, негізгі ойды бөліп алады
  2. ЖИ көмегімен грамматика мен орфографияны тексереді
  3. Эссе немесе қысқа шығарма жазуда қолдау алады
  4. Шығармашылық тапсырмаларды орындап, өзіндік ой қорытындылайды

Практикалық сабақ үлгілері

5-сынып: Орфография және сөйлем құру

Мақсаты: Қазақ тіліндегі негізгі грамматикалық ережелерді меңгеру, сөйлем құрастыру, орфографияны жетілдіру.

Сабақ барысы:

  1. Мұғалім қысқа мәтін береді: «Менің достарым мектепке барады. Біз бірге ойнаймыз.»
  2. Оқушылар мәтінді оқып, өз қателерін іздейді.
  3. ЖИ құралдары (Grammarly, Text.ru) автоматты түрде қателерді көрсетеді.
  4. Оқушы түзетілген сөйлемдерді дәптерге жазып, ЖИ-пен диалог жасайды.

Диалог мысалы:

  1. Оқушы: «Мен жаздым: Менің достарым мектепке барады, біз бірге ойнаймыз.»
  2. ЖИ: «Жақсы, бірақ екі сөйлемді бөлу керек.»
  3. Оқушы: «Түзеттім: Менің достарым мектепке барады. Біз бірге ойнаймыз.»

Нәтиже:
Оқушы грамматика мен орфографияны өз бетімен меңгереді, сөйлем құру дағдылары дамиды.

 

7-сынып: Мәтін талдау және сөздік қорын дамыту

Мақсаты: Мәтінді түсіну, кейіпкерлерді талдау, жаңа сөздер мен тіркестерді үйрену.

Сабақ барысы:

  1. Қысқа әңгіме беріледі: «Айнұр мектепке барады. Ол кітап оқуды жақсы көреді.»
  2. ЖИ мәтінді талдап, кейіпкерлерді, оқиғаларды және жаңа сөздерді белгілейді.
  3. Оқушылар жаңа сөздерді өз сөйлемдерінде қолданады.

Диалог мысалы:

  1. Оқушы: «Сөз ‘жақсы көру’ дегенді түсінбеймін.»
  2. ЖИ: «Бұл ‘любить’ дегенді білдіреді. Мысалы: Мен кітап оқуды жақсы көремін.»
  3. Оқушы: «Түсіндім, рахмет!»

Бірегей элемент:
Оқушы жаңа сөздерді кішкентай әңгіме түрінде қолданады:

  1. «Бүгін мен достарыммен мектепке бардым. Біз кітап оқуды жақсы көреміз.»

Нәтиже:
Сөздік қор кеңейеді, оқушы мәтіннің мазмұнын өз сөзімен жеткізе алады.

8-сынып: Шығармашылық эссе

Мақсаты: Эссе жазу арқылы шығармашылық және тілдік қабілеттерді дамыту.

Сабақ барысы:

  1. Тақырып беріледі: «Менің сүйікті қазақша өлеңім»
  2. ЖИ кіріспе, негізгі бөлім және қорытынды құрылымын ұсынады.
  3. Оқушы эссе жазады, ЖИ грамматика мен стиль бойынша түзетулер береді.

Пример задания:

  1. Тақырып: «Абайдың өлеңдері менің өмірімде»
  2. ЖИ құрылымы:
    • Кіріспе: Абайдың өмірі мен шығармашылығы
    • Негізгі бөлім: Өлеңнің негізгі ойы, өз сезімдерің
    • Қорытынды: Өлеңнен алған сабақ, өз пікірі

Диалог мысалы:

  1. Оқушы: «Я написал: Абайдың өлеңдері мені шабыттандырады.»
  2. ЖИ: «Мұны былай айтуға болады: Абайдың өлеңдері мені ойлануға және шығармашылыққа шабыттандырады.»
  3. Оқушы: «Тамаша, енді дұрыс болды!»

Нәтиже:
Эссе жазу дағдылары дамиды, шығармашылық ойлау кеңейеді, грамматикалық қателер азаяды.

Практикалық кесте сабақ үлгісі

   
   
   

Тақырып

ЖИ қолдану тәсілі

Мақсаты

Қолданылатын құралдар

5

Орфография, сөйлем құру

Мәтінді тексеру, сөйлемді түзету

Грамматика мен сөйлем құру дағдыларын дамыту

Grammarly, Text.ru

7

Мәтін талдау, сөздік қорын дамыту

Кейіпкерлерді талдау, жаңа сөздерді түсіндіру

Мәтін мазмұнын түсіну, сөздік қорын кеңейту

ChatGPT, MindMeister

8

Шығармашылық эссе

Эссе құрылымын жасау, грамматикалық түзету

Шығармашылық ойлау және тілдік қабілеттерді дамыту

Jasper AI, ChatGPT

Артықшылықтары

  1. Оқушыға жеке тапсырмалар беру
  2. Сабақтарды интерактивті ету
  3. Қазақ тілін меңгеруді жеңілдету
  4. Шығармашылық және аналитикалық ойлау қабілеттерін дамыту
  5. ЖИ арқылы грамматика мен сөздік қорын тиімді игеру

Қиындықтары

  1. Техникалық жабдықтар мен интернеттің шектеулі болуы
  2. Мұғалімдердің цифрлық дағдылары әртүрлі болуы
  3. Дайын жауапқа тәуелділік қаупі
  4. Академиялық адалдықты сақтау мәселесі

Ұсыныстар

  1. Сабаққа ЖИ құралдарын алдын ала жоспарлау
  2. Мұғалімдерге тренинг ұйымдастыру
  3. Оқушыларға ЖИ арқылы қазақ тілін меңгеруді үйрету
  4. Дәстүрлі және заманауи әдістерді үйлестіру
  5. ЖИ тек көмекші құрал ретінде қолданылуы тиіс

Қорытынды

Орыс сыныптарында қазақ тілін оқытуда ЖИ құралдарын қолдану 5, 7 және 8 сыныптарда тиімді. Оқушылар тілдік дағдыларын жетілдіреді, мәтін мазмұнын түсінеді және шығармашылық қабілеттерін дамытады. Дұрыс қолданылған ЖИ сабақтарды қызықты, интерактивті және нәтижелі етеді.

 

Пайдаланылған әдебиеттер

  1. Қазақстан Республикасының «Білім туралы» Заңы
  2. Назарбаев Н.Ә. Болашаққа бағдар: рухани жаңғыру
  3. Полат Е.С. Педагогикалық технологиялар
  4. Holmes W., Bialik M., Fadel C. Artificial Intelligence in Education
  5. Luckin R. Machine Learning and Human Intelligence
  6. OECD. Artificial Intelligence and Education: Challenges and Opportunities
Наверх
Товар добавлен в корзину