Журутпаева Бейбетгуль Марксовна, учитель начальных классов, КГУ "Основная средняя школа № 14" акимата города Усть-Каменогорска, Восточно-Казахстанская область, г. Усть-Каменогорск
Сабақтың мақсаты: ақын өмірінен мағұлмат бере отыра , өлеңнің мағанасын ашу; оқу машығын қалыптастыру.Қыс мезгілін сипаттау.СТО стратегиясын қолдана отыра өз ойын толық дәлелдеуге, жазба тілдерін дамыту.
Күтілетін нәтиже: «Аппақ қыс» өлеңінің мағанасын түсінеді
Табиғаттың ерекшелігін, қардың әдемілігін таниды.
Сабақтың әдіс –тәсілі:оқу мен жазуды сын тұрғысынан ойлау стратегиясы,сұрақ-жауап,талдау, жинақтау.
Сабақтың түрі:жаңа сабақты меңгерту,білімдерін жинақтау.Өлеңді видеоға жазу(тыңдату)+
Қажетті рессурстар:ақын суреті, слайд,қыс мезгілінің суреттері,тірек сызба,видеоға жазылған өлең (өзім оқимын)
Сабақтың барысы:
«Шашылған моншақтар» кезекпен оқу
Кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс әрекеті |
Ұйымдастыру |
-Оқушы назарын сабаққа аудару. Оқушыларды топқа бөлу.(суреттер арқылы) Топ басшысын сайлау |
|
Психологиялық ахуал |
-Шаттық шеңбері.( дөңгелек тоқылған дөңгелек шетінен жіппен тарту. Үстіне стакан қою. Жұмыла көтерген жүк жеңіл.) Топ ережесін еске салу 1.Бір –бірін мұқият тыңдау 2.Ойланып, тиянақты жауап беру 3.Топта ұйымшыл болу 4.Өз ойын еркін айту(Пікір құнды). |
Не қар ұлпаларына орай бөлу ..
Әр оқушы кезекпен айтады |
Үй тапсырмасын тексеру |
«Қысқы өрнек» әдісі (ақ жіппен бір-біріне ұсынып өрнек сызады.) Суықторғай туралы қандай мағұлмат жаздыңдар ? -Құстар туралы кмдер зерттейді ? Орнитолог-бұл да ммандықтың бір түрі.(кәсіптік бағдар беру)
|
Өткенді еске түсіреді
Постерлерін қорғап ,мазмұнын айтады. |
Қызығуш. оят |
Аппақ қыс «Қыс қызығы » этюдінен үзінді көрсету |
|
Сабақтың тақырыбын ашу.
АКТ.(видео) |
-Бұл этюдт туралы не айта аласыңдар? -Бұл мезгілдің ерекшеліктерін ата Бүгін Төлеген Айбергеновтың «Аппақ қыс» өлңімен танысамыз Т.Айбергенов туралы мағұлмат беру... Тыңдату(өзім мәнерлі оқимын) Қысты неге теңеген жазамыз... |
Тыңдап отырып есте қалғандарын жазады. Топпен ақылдасып, бір оқушы оқиды |
Тақтамен жүмыс
Оқулықпен жұмыс |
Қыс туралы не білесің(сипаттап ) карточкаға жазу. Оқыту -Бұрын кездеспеген теңеу болса ,тақтаға жаздыру.
Іштей оқып шығамыз Жеке өлеңді 3 топқа бөлу арқлы оқыту.
Критерий 1.Анық,мәнерлі оқу. 2. Ойын толлық жеткізу. .Теңеулерін салыстыру Кезекпен мәнерлеп оқыту |
Әр топтан 1 оқушы оқиды Әр оқушы жеке-жеке түсініп оқиды.
Автор қалай суреттегенін кітаптан оқиды |
Серіту сәті. |
«Қар кесегі» бір-біріне ұсынып қыстың пайдасы жайлы айтады -Ауа таза - Сырғанақ, шана қыста ғана тебеміз.(қар көрмейтін елдер бар..) Айнала аппақ теңіздей,қаламыз жүзген кеме сияқты. Ағаштарды табиғат ана ақ мамықпен безендіреді... |
|
Кері байланыс |
Қыс қызығының бірі аққала жасау Қазір аққаланы безендіреміз. -Түсінеңіздер Кеудесіне Қиындық болса аяғына жапсырамыз |
Пікірлерін жазып, іледі. |
Үйге |
Жаттау толық .Сурет салу. Сурет бойынша эссе жазу Мадақтау, бағалау |
|