ОПЛАТА KASPI PAY
Подписаться на уведомления! Бесплатная информационная рассылка. Подпишись и будь в курсе всех событий!

 

 
Магазин: Корзина
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
Публикация материалов публикаций, семинаров, конкурсов, мастер-классов
Новостная рассылка!
Мы в соцсетях!
 

You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!

 

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретеді

7 февраля 2019 г.

Чайморданова Лаура Сеитбековна, тарих мұғалімі, "Казахстан, Шығыс Қазақстан облысы, Өскемен қаласы, «Өскемен қаласы әкімдігінің № 14 негізгі орта мектебі» КММ"

 

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретеді

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретеді

ҰМЖ тарауы: 3С бөлімі-Ежелгі Грекия мәдениеті

ӨҚӘ «№14 негізгі орта мектебі» КММ

Күні

Мұғалімнің аты-жөні: Чайморданова Л.С

Сынып          5

Қатысқандар-

Қатыспағандар-

Сабақтың тақырыбы

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйретеді.

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары

5.2.4.2.-Ғылымдардың (арифметика,геометрия,астрономия,медицина) пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттау

5.2.4.1-ежелгі қоғамның дамуындағы жазудың рөлін сипаттау;

5.1.2.1-ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау.

Сабақ мақсаты

Барлық оқушылар: Грекияда ғылымның пайда болуына ықпал еткен қоғамдық құрылымдарын атайды.  

Оқушылардың басым бөлігі: Ежелгі Грекияның білім беру жүйесінің сатыларын сипаттайды. Грекия қоғамын әлеуметтік сатыларға жіктей алады.  

Кейбір оқушылар: Ежелгі Грекияның білім беру жүйесін қазіргі білім беру жүйесімен айырмашылығын көрсетеді. Әлеуметтік жіктелуді сипаттай алады.

Бағалау критерийі

Ежелгі Грекияда ғылымның дамуына қоғамдағы өзгерістердің ықпалын айқындайды..

Ежелгі Грекиядағы жазу ерекшеліктерін анықтайды

Ежелгі Грекия мектебі негізінде әлеуметтік бөліну ерекшеліктерін анықтайды.

Тілдік мақсаттары

Оқушылар.

Ежелгі Грекияның гимназия, лицей, академиялары нені үйрететінің анықтайды.

Оқушылардың оқылым,айтылым,жазылым дағдыларын қалыптастырып, дамыту үшін  инсерт әдісі арқылы мәтінді оқып, жұпта өзара көмекті жүзеге асырып,топта талдауды жүзеге асыру арқылы айту дағдалары қалыптасса, Оқи отырып түртіп алуда жаңа тарихи ұғымдарды жазу арқылы жазу дағдылары қалыптасады

. Үш тілділік ескеріле отырып жаңа тарихи ұғымдарға анықтама береді. Гимназия, академия, лицей,палеастро мектебі, педагог.

Педагог- Teacher –тиче-учитель-мұғалім

Палестро-sport  school-(спорт скул)- спорт школа-спорт мектебі

Pypil-пюпл-оқушы.

Талқылауға арналған тармақтар.

Неліктен ғылым пайда болды?

Диалог/жазылым үшін ұсыныстар,

Қыз балаларды үйде оқытқан, себебі ..........

Құндылықтарға баулу

Өмір бойы оқуға дайын болуға баулу.

Пәнаралық байланыс

Қазақстан тарихы, математика

Алдыңғы білім

 Ежелгі Грекиядағы қоғамдық құрылыс, мәдениеті туралы білімдері  бар. Әлеуметтік өзара әрекеттестіге ғылымдардың дамуына шаруашылық іс-әрекетпен,әлеуметтік өзгерістердің ықпалын сипаттауда Үндістан, Қытай елдерін қарастырғанда түсінік қалыптасқан.

                                               Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері

Сабаққа жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақ басы.

10 минут

1 минут

 

1  минут

Ұйымдастыру кезеңі (Оқушылармен сәлемдесу,түгендеу,білім туралы мақал құрау арқылы топтастыру).

Жағымды ахуал қалыптастыру мақсатында:

Менің көршім керемет өйткені ол......сөйлемді аяқтау арқылы жанындағы оқушының ізгі қасиетті жайлы бір сәт болсын ойланып жауап береді. (Көршісінің жақсы қасиетін айту үшін оқушы бір сәт босын қасындағы оқушының ізгі қасиеті туралы ойланады)

Қағазға жазылған  білім туралы мақал қиындылары

Тақтада менің көршім керемет деген сөз жазылған АЗ қағазы

6  минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Үй тапсырмасын тексеру. Тапсырма 1 «Қарлы кесек» әдісі қолданылады.

1.Акрополь дегеніміз не?

2. Грекия театрларының бөлімдерін атаңыз.

3 Зевс мұсіні жайлы айтыңыз.

Бас бармақ әдісі арқылы қалыптастыру бағалау жүргізіледі.

Үй тапсырмасы мен жаңа тақырыпты байланыстыру мақсатында

Акрополь, Зевс мүсіні, Парфенон суреттеріне назарларын аудартып сыныпқа ортақ сұрақ тасталады.

Осындай тамаша өнер туындылары мен шығармаларды  жазу үшін адамға не қажет деген сауал қойылып  айту дағдылары жүзеге асады.

 

 

 

Қарлы кесек

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Акрополь, Зевс мүсіні, Театр суреті. Оқулық 3 бет.

2 минут

 Тақырыпты ашу мақсатында Грекия мектептері туралы суреттерге сипаттама бере отырып сабақ тақырыбын айқындайды.

 

Грек мектептері бейнеленген суреттер.(Оқулық 85 беттегі суреттер)

 

 

Сабақтың ортасы

20 минут

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

Сергіту сәті

1минут

 

 

 

     

9 минут

Тапсырма 2  ИНСЕРТ   Білу. Оқулықпен жұмыс. Оқы,ойлан,түртіп ал. (оқу, жазу дағдылары)

Грекияда ғылымның пайда болуына ықпал еткен қоғамдық құрылымдарға,. Ежелгі Грекия жазуын Финиялық жазудан айрмашылығына,. Грекия қоғамын әлеуметтік жіктелуге назар аударасыздар.

Әр абзацқа түсінікті болса леп белгісін,түсініксіз болса сұрақ белгісін қойып оқып шығады.

Мәтінмен жекелей жұмыс 

жұптық жұмыс (Көршісінің оқулығына назар аударып сұрақ белгілері болса жұптық түсіндіру жүзеге асырылады).Серіктесті оқыту-Оқушы серігіне көмектесе отырып өз білімін тереңдетеді.

«Ойлан-жұптас-бөліс»

Денсаулық сақтау технологиясы.  

Оқушылар орындарынан тұрады мен нені айтсам тез соны жаңылыспай көрсетулері керек.(оқушылардың тыңдай білу дағдыларын  жетілдіруге бағытталған)

Галерея әдісі

Топты саралау (Тақырыпты көлеміне қарай топ деңгейіне сай беру)

Галерея әдісі. (Модельдеу арқылы оқушылардың шығармашылық ойлауы дамиды)

1- Грекияда ғылымның дамуына әсекр еткен жағдайлар

2-Грекиядның білім жүйесі

3.Грекияда әлеуметтік топқа жіктелу.

 «Плюс, минус, керемет» әдісі арқылы кері байланыс жүргізіледі.

 

 

 

Дүние жүзі тарихы. Жалпы білім беретін мектептің 5-сыныбына арнаған оқулық жобосы / Б.С.Букаева, Г.Б.Зикирина,Н.С.Макашева-Астана:Назарбаев Зияткерлік мектептері ДББҰ,2017ж

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Маркер,АЗ парағы.

 

 

Сабақтың соңы

15 минут

3  минут

 

3 минут

 

 

 

 

 

 

 

4  минут

 

 

1 минут

 

 

 

 

 

2  минут

 

 

 

2 минут

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмалары.

Тапсырма   3

1.Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің дамуына  ықпал еткен жайттарды мағынасына қарай сәйкестендір.

Тапсырма 4  (Саралау тапсырмасы)

Қоғамдағы жазудың рөлін сипаттап  

көрсетіңіз:

1.Мемлекеттік басқаруда

 2.Білімнің дамуына ---

 3. Ғылымның дамуына---

 

Тапсырма 5

(Ұқсастық  пен   айырмашылық)

 Ежелгі Грекия мен Қазіргі білім беру жүйесінің айырмашылығын тауып, әлеуметтік жіктелуді сипаттап көрсетіңіз

Үш тілділікті жүзеге асыру мақсатында ортаға сауал тастаймын.

Перкл атты Афиналық стратег бір құлдың аяғын сындырып алғаны туралы естіп: «Тағы бір педагог пайда болды!» деп айтуының себебін түсіндіріңіздерші.

Оқушы Ежелгі Грекиядағы педагог сөзінің мағынасын ашады.

Педагог- Teacher –тиче-учитель-мұғалім

Палестро-sport  school-(спорт скул)- спорт школа-спорт мектебі

Pypil-пюпл-оқушы

 

Үйге тапсырма беру: Саралау  Қызыл түсті оқушыларға.Өзіңіз ойдан әріптер құрап,Гимназия оқушысы ретінде  көршіңізге 5 cөйлемнен тұратын хат жазыңыз.

Сары және жасыл түсті карточка иелері тақырып бойынша 5 сұрақ құрап келу.

 

 

Кесте

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Аудио жазба

 

 

 

 

 

Үш тілде жазылған терминдер

 

 

 

Саралау-оқушыларға жасалатын қолдау түрлері

Бағалау  

Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау

Оқушылармен диологқа түсу, қажет болған жағдайда жетелеу сұрақтарын қою. Жақын арадағы даму аймағын  қамтамасыз ету. үшін топқа бөлу кезінде ескеру.

Қалыптастырушы бағалау парағы.

Бас бармақ әдісі, Плюс, минус, керемет.

СЭС талаптарын сақтау.Жағымды ахуал туғызу,денсаулық сақтау технологиясын қолдануға арналған жаттығулар жасату.

Сабақ бойынша рефлексия   

3 мин

2 мин

1 минут

 

 

 

Сөйлемді аяқтау.

Мониторинг

 

         

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы  парағы

Бөлім

Тақырып

3С бөлім Ежелгі Грекия  мәдениеті

Ежелгі Грекияның гимназия,лицей, академиялары нені үйретеді

Оқу мақсаты

5.2.4.2. Ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерстердің ықпалын сипаттау.

Ойлау дағдыларының деңгейі

Сипаттау  (салыстыру)

Бағалау критерилері

Ғылымдардың пайда болып, дамуына шаруашылық іс-әрекет пен әлеуметтік өзгерстердің ықпалын сипаттау.

 

Тапсырмалар.

1.Ежелгі Грекияда ғылым мен білімнің дамуына  ықпал еткен жайттарды мағынасына қарай сәйкестендір.

 

 

 

Сайыстар

 

Білім, ғылыммен айналысуға қажетті  уақыт берген мүмкіндігін береген  қоғамдық құрылыс

Құл иеленушілік құрылыс

Шешендік өнерді, философиялық, құқықтық білім қажеттілігін туындады

Демократиялық қоғам

Өзінің шеберлігін шыңдап, жоғары деңгей көрсетуге итермеледі

Жазу

Мемлекттік шарушылықты есепке алу, заңдар мен бұйрықтарды халыққа жеткізу қажеттілігінен туындады

 

Дескрипторлар

Ғылым мен білімнің дамуына құл иеленушілік қоғам, демократия, сайыстың ықпалдарын сәйкестендіреді.

 

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы  парағы

Бөлім

Тақырып

3С бөлім Ежелгі Грекия  мәдениеті

Ежелгі Грекияның гимназия,лицей, академиялары нені үйретеді

Оқу мақсаты

5.1.2.1-Ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Білу, түсіну

Бағалау критерилері

Білім беру ирархиясын қолдана отырып, әлеуметтік жіктелуді сипаттайды.

 

 

Тапсырма

Тапсырма 4  (Саралау тапсырмасы)

Қоғамдағы жазудың рөлін сипаттап  көрсетіңіз:

 

1.Мемлекеттік басқаруда

 2.Білімнің дамуына ---

 3. Ғылымның дамуына---

Дискриптор

Жазудың маңызын анықтайды

 

Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы  парағы

Бөлім

Тақырып

3С бөлім Ежелгі Грекия  мәдениеті

Ежелгі Грекияның гимназия,лицей, академиялары нені үйретеді

Оқу мақсаты

5.1.2.1-ежелгі қоғамның әлеуметтік ұйымдасуын сипаттау

Ойлау дағдыларының деңгейі

Сипаттау  (салыстыру)

Бағалау критерилері

 

 

Ежелгі Грекия мен Қазіргі білім беру жүйесінің айырмашылығын, әлеуметтік жіктелуді анықтайды.

 

 

Ежелгі Грекия мен Қазіргі білім беру жүйесінің айырмашылығын тауып, әлеуметтік жіктелуді сипаттап көрсетіңіз.

Ежелгі Грек мектебі

Ортақ белгісі

Қазіргі білім беру жүйесі

 

 

 

 

Дискриптор

Ежелгі Грекия мен Қазіргі білім беру жүйесінің айырмашылығын, әлеуметтік жіктелуді анықтайды

 

Сабақты бағалау

                                                         Жалпы бағалау

Сөйлемді аяқта

Бүгінгі сабақта маған  ұнағаны ............................................

Сабақта маған қиындық туғызған .................................................

Келесі сабақтан күтерім..................................................

Сабақ................................жақсы болар еді.

 

Ежелгі Грекияның білім беру жүйесінің иерархиясын жаз және ирархияддағы әлеуметтік жіктелуді көрсетіңіз.

Академия, лицей-.

шешендік өнер, философия, мемлекеттік қызметкерлер  дайындады.

16-18жас  Гимназия

Дене тәрбиесі, олимпиядалық ойынға дайындық

 

 

7-12 жас 

математика, жазу, дене тәрбиесі

3-6 жас 

 Үлкендерді құрметтеу, қатты сөйлемеу,әдептілік ережелері

                                 

 

                                           Мониторинг

 

Альфа- 4 жұлдызша

Бетта-   3 жұлдызша

Гамма-2  жұлдызша

 

АТЖ

Ғылым мен білімнің дамуы

Білім  жүйесінің иерархиясы

Айырмашылығы,ұқсастығы

Сандық көрсеткіш

альфа

бетта

Гамма

 

гамма

Айнұр

 

 

 

 

 

 

 

 

Гүлнұр

 

 

 

 

 

 

 

 

Жанат

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

үлгерім

    %

 

 

 

 

 

 

 

Сапа

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Наверх ". "
". "". "". "". "". "". "". "". "". "". "
"; ?>
Товар добавлен в корзину