ОПЛАТА KASPI PAY
Подписаться на уведомления! Бесплатная информационная рассылка. Подпишись и будь в курсе всех событий!

 

 
Магазин: Корзина
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
СЕТЕВОЕ ИЗДАНИЕ
Публикация материалов публикаций, семинаров, конкурсов, мастер-классов
Новостная рассылка!
Мы в соцсетях!
 

You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!

 
25 марта 2018 г.

Шаламова Елена Владимировна, КГУ "Основная средняя школа № 14" акимата города Усть-Каменогорска, Восточно-Казахстанская область, г. Усть-Каменогорск

 

9- сыныпқа арналған «Деректер қоры, олардың  түрлері»

 тақырыбына арналған қысқа мерзімді жоспар

«База данных, их типы» для 9 класса

  краткосрочный план

 

«Деректер қоры, олардың  түрлері»

Сабақтың тақырыбы

Деректер қоры, олардың  түрлері

Базы данных, их типы

Сабақтың мақсаты

Цель урока

Негізгі мақсат:  Оқушыларды деректер қоры ұғымымен, оның  түрлерімен таныстырып, деректер қорын құру тәсілдерін қолдана отырып, компьютермен жұмыс жасауға машықтау

Дамытушылық: Оқушылардың ойлау қабілетін, пәнге деген қызығушылықтарын арттыру, белсенділіктерін дамыту, өзара көмектесу, жекелей жұмыс істей білу қабілеттерін дамыту.

Тәрбиелік: жауапкершілікке, шапшаңдыққа, тиянақтылыққа баулу, ақпараттық мәдениетке, компьютерлік сауаттылыққа тәрбиелеу.

Цель: научить учащихся работать с компьютером с использованием концепции базы данных, ее типов и создания базы данных

Развитие: развитие навыков мышления учащихся, интерес к предмету, развитие их деятельности, взаимопомощь и способность работать индивидуально.

Образование: воспитание ответственности, оперативность, целостность, информационная культура, компьютерная грамотность.

 

Күтілетін нәтиже

Ожидаемый результат

MS Access  бағдарламасының мүмкіндіктерімен  танысып, деректер қорын  құру  тәсілдерін  меңгереді,   деректер қорымен компьютерде жұмыс жасауға дағдыланады. Теориялық білімдерін практикада қолдана алады.

Логикалық  қабілеті дамиды.

Узнайте о функциях MS Access, узнайте, как создать базу данных, и работать с базой данных для работы на компьютере. Можно применять теоретические знания на практике. Развивается логическая способность.

Сабақ кезеңдері

Мұғалім іс-әрекеті

Уақыты

Ресурстар

Ұйымдастыру кезеңі

Оқушылармен амандасып, суреттер арқылы топқа бөлу.

Бағалау  парағын  таратады

Группировка  учащихся по фотографии.

Раздать оценочный лист

2 минут

 

Үй тапсырмасын тексеру

«ИЯ-ЖОҚ» кестесін оқушыларға таратады. Раздать таблицы «Да-Нет».

«ИЯ-ЖОҚ» кестесіне жазбаша жауап береді және  бірін бірі тексеріп, бағалайды. Тақтаға дұрыс жауаптарды жазады. Письменные ответы на таблицу «Да-Нет», проверку и оценивание друг друга. Записывают правильные ответы на доску.

 

5 минут

«ИЯ-ЖОҚ» кестесі

Негізгі бөлім

Оқушыларға жаңа тақырыпты презентация арқылы баяндап, өзара талдайды.

Деректер қоры, олардың түрлері тақырыбы бойынша оқушылар тақырыпты ашады.

Деректер қоры және олардың  түрлерін талқылап, деректер қорын ұйымдастыру түрлерін  анықтайды.

Учащиеся представить и представить новую тему через презентацию.

Тема базы данных - тема для учащихся.

Обсуждает базу данных и ее типы и определяет типы организации базы данных.

Деректер қоры- қандай да бір ақпарат тасымалдауышта, мысалы, қағазда, кинотаспада, магниттік дискіде сақталған арнайы ұйымдастырылған деректердің жиынтығы.

База данных представляет собой набор специально организованных данных, хранящихся на любом носителе, таком как бумага, пленка, магнитный диск.

Деректер қорын басқару жүйесі – дегеніміз үлкен көлемді мәліметтерді сақтау, өңдеу және іздеу үшін арналған арнайы программалар

Система управления базами данных - это специализированное программное обеспечение, предназначенное для хранения, обработки и поиска больших объемов данных

  1. Сақталатын ақпараттың  сипатына қарай

          Факто-графиялық , Құжаттық

В зависимости от характера хранимой информации

           Фактографический, документальный

  1. Ақпаратты сақтау әдісі бойынша

          Орталықтандырылған,  Бөліктелінген

2. В целях хранения информации

           Централизованное разделение

  1. Ақпаратты  ұйымдастыру  құрылымы бойынша

          Реляциялық, Иерархиялық,  Желілік

Кестелік ақпаратпен біз күнделікті өмірде жиі кездесеміз. Мысалы, сынып журналы, күнделік, үлгірім табелі және т.б.

Мы часто встречаем табличную информацию в нашей повседневной жизни. Например, журнал классов, дневник, электронная таблица и многое другое.

        Екі өлшемді кестелерден тұратын мәліметтер жиыны реляциялық деректер қоры болып саналады.

Реляциялық немесе кестелік ДҚ өзінің бөліктерінің өзара    байланысынан құрастырылған.

Набор данных двухмерных таблиц является реляционной базой данных.

Реляционные или табличные ПК основаны на взаимосвязи между их частями.

    Мысалы, “Сыныптағы оқушылардың тізімі” деректер базасы мына кесте түрінде ұсынылады.

Например, база данных «Список учащихся в классе» представлена в виде таблицы.

8 минут

интерактивті тақта, презентация

Компьютермен  тәжірибелік жұмыс.

 

Берілген тапсырманы компьютерге  жеке отырып жұмыс жасайды. Выполним на компьютере индивидуальные задачи.

№1. «Мұғалім»  деректер қоры мынандай өрістерден тұрады:

 Аты-жөні, туған күні, жынысы, білімі, пәні, 

Әр өрістің типін  анықтай отырып 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

# 1. База данных «Учитель» состоит из следующих полей:

  Полное имя, дата рождения, пол, образование, предмет,

Создайте базу данных из 5 записей, указав тип каждого поля.

  №2. «Пациент» деректер қоры мынадай өрістерден тұрады:  Фамилиясы, туған күні, мекен-жайы,  дәрігерге көрінген күні. Әр өрістің типін анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

# 2. База данных «Пациент» содержит следующие поля: Фамилия, дата рождения, адрес, дата прибытия к врачу. Создайте базу данных из 5 записей, определяющих тип каждого поля.

№3. «Ауа-райы» мәліметтер қоры мынандай өрістерден тұрады: Күні, айы, температурасы,, желдің жылдамдығы. Әр өрістің типін  анықтай отырып, 5 жазбадан тұратын деректер қорын құр.

# 3. База данных «Погода» состоит из следующих полей: Дата, Месяц, Температура, Скорость ветра. Создайте базу данных из 5 записей, определяющих тип каждого поля. 

№4. «Оқушы» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

 Мынадай өрістерден тұрады: фамилиясы, аты, мектебі, сыныбы, туған күні. «Туған күні» өрісінен кейін «бойы» өрісін енгіз.

# 4. Создайте структуру расписания «Студент».

  Он состоит из следующих полей: фамилия, имя, школа, класс, дата рождения. Введите поле «поле» после поля «День рождения».

  №5. «Кітапхана» ДҚ кестесінің құрылымын жаса.

Мынадай өрістерден тұрады: инвентарлық нөмірі, авторы, кітаптің аты, баспахана аты, бет саны. «баспахана аты" өрісінен кейін «шығарған жылы» өрісін енгіз.

# 5. Создайте структуру библиотеки БД «Библиотека».

Он состоит из следующих полей: инвентарный номер, автор, название книги, имя издателя, номер страницы. Введите поле «год публикации» после поля «название типографии».

 №6. «Сабақ кестесі» ДҚ құр.

Мынадай өрістерден тұрады:  сабақтың реттік нөмірі, сабақтың басталу уақыты, сабақтың аяқталу уақыты, сабақтың аты, мұғалімнің аты-жөні.

«Сабақтың аты» өрісінен кейін «кабинеттің нөмірі» өрісін енгіз.

# 6. Создание «Расписания уроков»

Он состоит из следующих полей: номер класса, время начала класса, конец урока, имя урока, имя учителя.

Введите поле «номер комнаты» после поля «Название урока».

8 минут

 

Компьютер,

интерактивті тақта.

Сергіту сәті  

Ақпаратты  мақал-мәтелдермен сәйкестендіру.

 

Сопоставление информации с пословицами и высказываниями.

3 минут

интерактивті тақта.

Постермен жұмыс

2 топқа тапсырма беріледі:

Задания для 2 групп:

1-топ «Деректер қоры  және  олардың түрлері.

2-топ « Кестелік  деректер  қорының негізгі

      элементтері»

Оқушылар өзара топпен талқылайды, ойларын сыныппен бөліседі

Группа 1 "Базы данных и их типы.

Группа 2 "Базовые таблицы базы данных

       элементы »

Учащиеся обсуждают друг с другом, обмениваются идеями с классом

8 минут

постер

Қорытынды бөлім.

Компьютер арқылы электронды тест тапсырады.

Тест 10 сұрақтан тұрады. Проходит электронное тестирование через компьютер.

Тест состоит из 10 вопросов

5 минут

 

Бағалау

Топ басшылары сабақтың әр кезеңінде  оқушыларды бағалап отырады. Руководители группы оценивают учеников на каждом этапе занятия.

2 минут

 

Рефлексия

«Екі жұлдыз бір тілек» әдісі арқылы

Оқушылар стикерлерін толтырып, стендке  іледі.

Через метод «Две звезды и одно пожелание»

Учащиеся наклеивают наклейки на стенде.

2 минут

 

Үйге тапсырма

Өз сынып оқушылары туралы толық мағлұматты  қамтитын деректер қорын ұйымдастыру

Организация банка данных, содержащего подробную информацию об  одноклассниках

 

 

 

 

Источник:«Деректер қоры, олардың түрлері»|
25 марта 2018 г.
Наверх ". "
". "". "". "". "". "". "". "". "". "". "
"; ?>
Товар добавлен в корзину