You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!
Ахтаева Назгуль Ануарбековна, физика және информатика пәнінің мұғалімі, "Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Ж.Аймауытов атындағы жалпы орта білім беру мектебі" КММ, Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Ж.Аймауытов ауылы
Тартылыс құбылысы. Бүкіләлемдік тартылыс заңы. Ауырлық күші. Басқа планеталардағы ауырлық күші..docx (17 КБ)
Сабақтың тақырыбы |
Тартылыс құбылысы.Бүкіләлемдік тартылыс заңы.Ауырлық күші.Басқа планеталардағы ауырлық күші.
|
|||||||||||||||||
Сабақтың мақсаты |
Тартылыс құбылысы және ауырлық күші және басқа планеталардағы ауырлық күші туралы түсінік беру. |
|||||||||||||||||
Күтілетін нәтиже |
Тартылыс құбылысын,ауырлық күшін, оның формуласын жаза білу,есептер шығара білу
|
|||||||||||||||||
Сабақтың түрі
|
жаңа білім қалыптастыру |
|||||||||||||||||
Сабақтың әдісі |
СТО,сұрақ-жауап,топпен,жұппен жұмыс, есептер шығару |
|||||||||||||||||
Көрнекілігі |
интербелсенді тақта, презентация,үлестірмелер, текше,резеңке доп, ЭКСПО билеті |
|||||||||||||||||
Ұйымдастыру кезеңі
|
Амандасу(үш тілде амандасу) түгендеу,топқа стикердің түсін таңдау арқылы топқа бөліну.
|
|||||||||||||||||
Сабақ кезеңі |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
||||||||||||||||
Үй тапсырманы сұрау. |
Сұрақтар қою |
Сұрақтарға жауап беру |
||||||||||||||||
Білу |
әр топтан бір оқушыдан шығады менің қолымдағы текшені,кішкене резеңке допты алып төмен қарай жібереді. Нендей жағдай орын алды? Ол денелер неліктен жер бетіне түседі? |
Мақсатын қояды |
||||||||||||||||
Жаңа сабақты түсіну |
Әлемдегі денелердің бір-біріне тартылуы бүкіләлемдік тартылыс деп аталады. Ағылшын ғалымы И.Ньютон бұл құбылысты зерттеп, табиғаттың ұлы заңы-Бүкіләлемдік тартылыс заңын тұжырымдады. Бүкіләлемдік тартылыс күші көрінісінің бірі –денелердің Жерге тартылу күшін ауырлық күші деп атайды және оны Fa әрпімен белгілейді. Ғa =mg Денеге әрекет ететін ауырлық күші дененің массасына тура пропорционал болатыны анықталған. Барлық денелер үшін ауырлық күшінің дене массасына қатынасы тұрақты болады. Бұл тұрақты шаманы g әрпімен белгілейік, сонда болады. Өте дәл өлшеулер осы g тұрақтысының мәні тұрған орынның географиялық ендігіне байланысты болатынын көрсетеді. Мысалы, солтүстік полюсте g=9,832 Н/кг болса, экваторда g=9,870 Н/кг, 450 географиялық ендікте g=9,806 Н/кг. |
Оқушылар мұқият тыңдайды |
||||||||||||||||
Қолдану Есептер шығару |
№1Денеге әрекет ететін ауырлық күші 10 кН .Ол дененің массасы қандай №2. Орта ендікте денеге әрекет ететін ауырлық күші 196,12Н.Дененің массасы қандай? Осы денеге экваторда, полюсте әрекет ететін ауырлық күштерінің шамасы қандай болады? №3 Жүктің массасы 10 кг. Оған қандай ауырлық күші әрекет етеді |
Бер: БХЖ шешуі: Ғ=10 кН =104 Н Ғa =mg g= 10Н/кг ==103 кг m=?
Бер: Ғ=196,12Н Ғa =mg g ендік= 9,806Н/кг ==20 кг g э= 9,780Н/кг Ғэ=mg=20кг·9,780Н/кг=195,6Н
g п= 9,832Н/кг Ғп=mg=20кг·9,832Н/ кг=196,64Н m=? Бер: Шешуі: m=10 кг Ғa =mg=10кг* 9,8Н/кг =98Н g= 9,8Н/кг F=?
|
||||||||||||||||
Талдау |
1) Суреттерге қарап есеп құрастыру: 2)Семантикалық карта
3)Берілген сөздерді үш тілде тауып, қандай да бір фигураны құрастыр Жер Земля Earth Күш Сила force Масса масса mass Гравитация гравитация gravitation Тұрақты мән постоянное значение constant value Ньютон Ньютон Newton Алу минус minus Көбейту умножение times Тең равно equally Күн Солнце Sun
|
1)Суреттерге қарап есеп құрастырады. 2)Семантикалық картаны толтырады
3)Берілген сөздерді үш тілде тауып, фигура құрастырады Мысалы: үшбұрыш, төртбұрыш, ромб
|
||||||||||||||||
Жинақтау |
«Карусель» тәсілі бойынша ақ қағазға түсінгендерін жазады.Оны топпен алмасып оқиды. |
Оны топпен алмасып оқиды. |
||||||||||||||||
Үйге тапсырма: |
§30 12-жаттығу №2№6,№7 |
|||||||||||||||||
Бағалау
|
Екі жұлдыз, бір тілек. Әр тапсырманы дұрыс орындағаны үшін ЭКСПО билеттерін тарату |