You are welcome to translate our site into any language! Just chose the language below!
Байжанова Айымжан Сайдыгалиевна, биология пәнінің мұғалімі, "Баянауыл ауданы білім беру бөлімінің Ж.Аймауытов атындағы жалпы орта білім беру мектебі" КММ, Павлодар облысы, Баянауыл ауданы, Ж.Аймауытов ауылы
Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Көмірсулар. Липидтер..doc (47 КБ)
Сыныбы: 9 сынып Пәні: Биология Мұғалім: Байжанова А.С
Сабақтың тақырыбы: Жасушаның құрамындағы органикалық заттар. Көмірсулар. Липидтер.
Сабақтың мақсаты: Жасушаның органикалық құрамы туралы білім алады. Көмірсулар мен липидтер құрамын салыстыра біледі.
Сабақтың міндеттері: Оқушылар өз бетінше ойланады, проблемалардың шешімін табу құзіреттілігі дамиды, мәтінге талдау жасауды үйренеді, белсенді тыңдайды, сұрақ қоюға дағдыланады, ауызекі сөйлеу дағдылары қалыптасады.
Әдіс-тәсілдері: Ой шақыру стратегиясы, кластер, Іnsert Венн диаграммасы. Топтық жұмыс.
Сілтеме: Мұғалімге арналған нұсқаулық, интернет.
Ресурстар:,флипчарт,маркер,стикер,кестелер.
№ |
Сабақ кезең дері |
Уақы ты |
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Күтілетін нәтиже |
Баға лау |
1. |
Ұйым дас тыру |
3мин |
Психологиялық ахуал:бір-біріне жылы лебіздерін білдіріп,әр оқушының жақсы қасиеттерін айту арқылы сыныпта оқушылар арасында еркіндік атмосферасын орнату.Топқа бөлу.(тәтті конфеттер шашу арқылы топқа бөлу) Бағалау парағын тарату. |
Оқушылар жылы лебізбен бір- біріне жақсы қасиеттерін айтады.Оқу құрал жабдықтарын дайындайды. . |
Оқушының сабаққа деген ынтасы артады |
|
2 |
Үй тап сыр ма сын сұрау |
5мин |
Әр түсті стикерге оқушылардың деңгейлеріне байланысты ашық сұрақтар жазып тақтаға жабыстыру арқылы сұраймын. Қызыл стикердегі сұрақтар 1. Тірі организмдердегі бейорганикалық заттарды ата. 2. Макроэлементтер тобын атаңдар. 3. Биоэлементтер деп қандай элементтерді айтады 4.Организмде су және тұздардың мөлшері қандай Жасыл стикердегі сұрақтар: 1. Микроэлемнттердің организм үшін қандай маңызы бар? 2. Макроэлементтердің организм үшін маңызы қандай? 3. Жасушадағы судың алатын орны қандай? 4.Минералды тұздар организмде қандай күйде кездеседі?Сары стикердегі сұрақтар: 1. Микроэлементтердің кейбір түрлері организмде жетіспегенде қандай өзгерістер болуы мүмкін? 2. Макро және микро элементтердің жетіспеуіне байланысты болатын өзгерістерге мысал келтір. 3. Судың химялық қасиетіне сипаттама бер. 4. Жасушадағы минералды тұздардың қызметін түсіндір.
|
Оқушылар стикер дегі балдық ұпайға қарап, сұрақтарға жауап береді. |
Оқушы өз мүмкіндік теріне қарай тапсырма орындай ды,тілі дами ды,пробле маны шеше біледі |
Баға лау крите рий лері Сары- 3 балл Жасыл- 2балл Қызыл- 1балл
|
3 |
Жаңа сабақ |
25мин
|
1.Ой шақыру стратегиясы. Жасуша құрамы туралы жалпы түсінік қалыптастыру. Кластер құру. 2. Тақырып бойынша білгендерін топта бірлесе отырып постермен жұмыс жасау. 3.Іnsert стратегиясын пайдалана отырып оқушыларға мәтінге белгі қойып оқуға тапсырма берем. 4.Оқығаның түйіндеп, дәптерге жаздыру. 5.Топта талқылай отырып,постерге өз түсінгендерін,өз ойларын жазып талқылау. 6.Әр топқа тапсырма беру. Ітоп Жасуша ІІтоп Көмірсулар ІІІтоп Липидтер. ІVтоп Бақылаушылар
|
1.Кластер әдісі арқылы оқушы лардың ойы мен бұрынғы білімі анықталады.. 3.Мәтінге белгі қойып оқиды. 4.Кесте құрып, ойларын түйіндеп,дәптерге жазады. 5.Топта талқылай отырып,өз ойларын постерге түсіріп,қорғайды 6.Тақырыпты толық тыра отырып ізденеді. 7. Бақылаушы топтар арқылы білімдерін толықтырады. 7.Оқушылар топ болып бірлесе жұмыс атқарады. |
Оқушылар жеке өз бетімен ойланады, проблема лардың шешімін табу құзіреттілігі дамиды, мәтінге талдау жасауды үйренеді, белсенді тыңдайды. Постермен жұмыс жасау дағдысы қалыптасады.
|
Баға лау крите рий лері: Кесте нің толық болуы: 1-4б алл Тақы рыпқа сәйкес 2пікір: 1-2 балл Жоға ры дәре желі сұрақ 2сұрақ: 1-2 б Ойын нақты жеткізу: 1-4б
Топ бірін- бірі бағдар шам арқылы бағал айды |
4 |
Бекіту |
8мин |
Венн диаграммасы арқылы жануар жасушасы мен өсімдік жасушасының ұқсастықтары мен айырмашылықтарын салыстырады. |
Әр топ өз жұмыстарын ортаға салады, басқа топтар қатесін тексереді, сұрақ қояды. |
Талқылау дағдылары дамиды. Салыстыру , бағалау дағдылары қалыптасады. |
Бас бар мақ пен баға лау |
5
|
Қорыту
|
2мин
|
Сабақты талқылап қорытындылайды Кері байланыс
|
Ойларын жүйе лейді, қорытынды лайды,кері байланыс парағын толтырады
|
Тақырыпты жүйелеп, жинақтап қорыту дағдысы дамиды |
Кері байла ныс тарату |
6
|
Үйге тап сыр ма
|
2мин
|
Үй тапсырмасын тақтаға жазу ,нұсқау беру. |
Күнделікте ріне үй тапсырмасын жазады |
|
|